آهنگریمقالات

لوازم مورد استفاده در آهنگری

لوازم آهنگری :

از لوازم مورد استفاده در آهنگری، که در واقع هم برای ساخت و تولید وهم برای فروش بود، غیر از ابزارهای آهنگری مانند : انواع پتک و چکش، انبر، ابزارهایی همانند : گیره ی آتش کاری و سنبه و قیچی و قلم و قالب، کوره، دمی و سندان، از مهمترین ملزومات آهنگری به شمار می آمدند.

لوازم مورد استفاده در آهنگری
لوازم مورد استفاده در آهنگری

نحوه کار آهنگران دوره گرد :

بر خلاف آهنگران که به طور ثابت فعالیت میکردند و کوره را در داخل یکی از دیوارهای کارگاه با ارتفاع تقریبا یک متر از سطح زمین، به صورت تنوری به شکل مستطیل میساختند، آهنگران سیار(دوره گرد)، مجبور بودند کوره را در زمین حفر کنند.

 آهنگری
آهنگری

نحوه ی کار آهنگران

نحوه ی کار آهنگران به این صورت است که قطعه آهنی را در آن تفته کرده و آهن نرم شده را روی سندانی قرار داده که در کف دکان تعبیه شده بود.
سوخت کوره نیز معمولاً از زغال(چوب یا سنگ) تأمین می‌شد. هوای لازم برای شعله ور نگه داشتن زغال را با انواع دمنده های دستی یا پایی که همانند مشک از نوع چرمی بودند، به داخل کوره می‌دمیدند. این کار اغلب مواقع توسط شاگرد آهنگری انجام میشد. شاگرد قوی بنیه و آموزش دیده ی دیگری که وردست اصلی استاد بود، کار پتک‌کاری را انجام میداد و هنگامی که استاد، قطعه ی آهنی تفتیده را با انبر از کوره بیرون میکشید و روی سندان نگاه می‌داشت، این شاگرد بر قطعه ضربه می‌زد و استاد، با کمک این ضربه‌ها و ضربه‌هایی که خود با چکش به آن وارد میکرد، به آهن تفته حالت می‌داد.

در برخی کارگاه های آهنگری علاوه بر این سه تن، کارگران دیگری هم بودند، از جمله یک وردست برای پتک زن و یک نفر برای تفته کردن آهن در کوره.

برای مطالعه بیشتر در مورد آهنگری به این صفحه مراجعه نمائید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما
بستن
بستن