آهنگریجوشکاری

انواع برشکاری در آهنگری سیار

به طور معمول برای بریدن قطعات از روش های مکانیکی و حرارتی استفاده می شود

انواع برشکاری در صنعت ساخت همه سازه های فلزی وجود دراد که شناخت آنها به صورت یکپارچه امکان پذیر نیست. بنابراین ضرورت دارد، اجزاء سازه فلزی مطابق نقشه های فنی از نیم ساخته های فلزی برشکاری شوند و قبل از اتصال قطعات به کمک فرآیندهای جوشکاری سیار باید به قطعات آماده سازی (پچ سازی) شود. به طور معمول برای بریدن قطعات از روش های مکانیکی و حرارتی استفاده می شود.

برشکاری مکانیکی

روش های برشکاری مکانیکی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

1 – برشکاری با براده برداری

ب – برشکاری بدون براده برداری در برش کاری بدون براده برداری عمل بریدن قطعات با استفاده از ابزاری مثل: قیچی های متداول دستی، اهرمی و ماشینی (گیوتین) و یا لوله برهای دستی و ماشینی صورت می گیرد که در شکل زیر چند وسیله متداول برشکاری بدون عمل براده برداری نشان داده شده است.

در روش های برشکاری با براده برداری عمل برش از طریق برداشتن مواد توسط ابزارهای برنده از روی قطعه کار صورت می گیرد. اره کاری یکی از متداول ترین وسایل برشکاری از طریق براده برداری می باشد. از اره کاری های می توان به اره لنگ، نواری و دیسکی که برای بریدن قطعات فلزی استفاده می شوند، اشاره کرد. شکل زیر نمونه ای از این وسایل را نشان می دهد.

ابزار برشکاری که بدون بهره برداری عمل برش را انجام می دهند
ابزار برشکاری که بدون بهره برداری عمل برش را انجام می دهند

2- قیچی

از قیچی در کارگاه های جوشکاری برای بریدن یا قطع کردن ورق، میل گرد، نبشی، سپری، تسمه و دیگر نیم ساخته های فلزی دیگر استفاده می شود. در اینجا عمل بریدن به وسیله دو تیغه برنده از جنس فولاد ابزار سخت شده طی سه مرحله نفوذ، برش و شکست انجام می پذیرد. شکل زیر مکانیزم عمل برش توسط ابزار قیچی را به صورت شماتیک نشان می دهد.

به طور کلی بر اساس شکل، ضخامت و جنس قطعه کار از سه نوع قیچی در صنعت جهت برش قطعات فلزی استفاده می شود که به معرفی مختصر آنها می پردازیم.

انواع متداول اره
انواع متداول اره که برای برشکاری قطعات فلزی استفاده می شوند

الف-  قیچی دستی از قیچی های دستی برای بریدن ورق های نازک استفاده می شود که در شکل زیر نمونه ای از آن نشان داده شده است.

برش نیم ساخته های فلزی
مکانیزم برش نیم ساخته های فلزی به وسیله قیچی

برشکاری و آماده سازی اتصال قبل از جوشکاری

الف – استفاده از قیچی دستی جهت برش ورق های نازک فلزی

قیچی دستی
استفاده از قیچی دستی جهت برش ورق های

ب – قیچی اهرمی از قیچی های هرمی برای بریدن ورق های ضخیم تر استفاده می کنند.

قیچی اهرمی
استفاده از قیچی اهرمی جهت برش ورق های

ج- قیچی ماشینی قیچی های ماشینی دارای انواع متفاوت می باشند که در اندازه ها و فرم های مختلف ساخته می شود و از جمله آنها می توان به گیوتین ها، ماشین های فیلپر و … نام برد. این قیچی ها قابلیتهای به مراتب بیشتری نسبت به سایر قیچی ها دارند. گیوتین ها به دو دسته مکانیکی و هیدرولیکی (روغن تحت فشار) تقسیم می شوند که در شکل زیر نمونه ای از این دستگاه های برش

قیچی فیلپر
قیچی فیلپر

گیوتین دو تیغه دارد که یکی ثابت و دیگری متحرک است، تیغه متحرک به صورت عمودی حرکت می کند و می تواند ورقهای با ضخامت از ۲ میلی متر تا حد ۳۵ میلی متر را در طول ۱ تا 6 متر ببرد. هم چنین برای بریدن یا سوراخ کردن نیم ساخته های فلزی دیگر مثل: نبشی، سپری، تسمه، تیر آهن و .. از قیچی های مخصوص، متناسب با نوع کار استفاده می شود که امکان بریدن این گونه قطعات در یک مرحله وجود دارد.

دستگاه گیوتین برای بریدن ورق
دستگاه گیوتین برای بریدن ورق های فلزی

کات مهم در قیچی کاری

1- برای برش هر قطعه از قیچی مناسب استفاده کنید.

۲- برای افزایش نیروی برش به دسته قیچی اهرمی لوله اضافه نکنید.

٣- از بریدن قطعات فولادی سخت شده (آب داده شده و قطعات جوشکاری شده با قیچی پرهیز کنید.

٤- از قرار دادن انگشتان دست خود در نزدیک تیغه های قیچی خودداری نمایید.

٥- توجه داشته باشید قطعات بریده شده دارای لبه تیز هستند، هنگام جابجایی آنها از دست کش استفاده کنید.

6- دور ریز قطعات قیچی را در محلی دور از محیط کار جمع آوری نمایید.

۷- برای تیز کردن تیغه های قیچی از افراد ماهر کمک بگیرید.

اره نواری

در دستگاه اره نواری از تیغه ای شبیه تیغه های معمولی ولی به ش کل یک حلقه استفاده می شود. تیغه نواری حول دو محور دستگاه حرکت دورانی دارد و در اثر تماس با قطعه کار عمل براده برداری صورت می گیرد که در شکل زیر نمونه ای از این تجهیزات نشان داده شده است. لازم به یاد آوری است که اره نواری برای برشکاری چوب و فلزات در دو نوع مختلف طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه اره لنگ
دستگاه اره لنگ که برای بریدن قطعات فلزی استفاده میشود
دستگاه اره نواری
دستگاه اره نواری که برای برش قطعات فلزی و چوبی استفاده

برشکاری حرارتی

برای انواع برشکاری نیم ساخته های فولادی سنگین مثل تیر آهن و ورق های ضخیم در محل کارگاه یا سایت بیشتر از روش برشکاری حرارتی استفاده می کنند.

برشکاری حرارتی جهت
استفاده از برشکاری حرارتی جهت بریدن ریل آهن

در اینجا اصول برشکاری بر اساس گداختن قطعه فلزی تا درجه حرارت حدود ۸۱۵ الی ۸۷۱ درجه سانتی گراد و اکسیداسیون (سوزاندن) و دور کردن اکسیدها از محل برش صورت می گیرد. این فرآیند به برشکاری فولادهای کربنی و کم الياژ محدود می شود سایر فلزات که به سرعت اکسید نمی شوند یا اکسید آنها دیر گداز است به راحتی با شعله بریده نمی شوند. در برشکاری حرارتی از یک گاز سوختنی مثل استیلن( ,CH) یا پروپان (CH) و اکسیژن (0) به عنوان عامل سوختن و اکسیداسیون استفاده می شود که در شکل (۲۰۱۰) استفاده از این روش جهت بریدن ریل راه آهن نشان داده شده است.

تجهیزات برشکاری با شعله گاز در فرآیند برشکاری با شعله گاز از ابزار و تجهیزات مختلفی استفاده می شود که در این قسمت به معرفی مختصر آنها می پردازیم.

 

برشکاری و آماده سازی اتصال قبل از جوشکاری سیار

الف) کپسول استیلن کپسول استیلن از فولاد مقاوم ساخته می شود، و آن را با ماده متخلخل مخصوصی پر می کنند. هم چنین مقداری مایع استون نیز به کپسول اضافه می کنند تا گاز استیلن را در خود حل کند و امکان ذخیره کردن مقدار بیشتر گاز استیلن را فراهم کند. شكل (۲۰۱۱) به صورت شماتیک فضای داخلی یک کپسول استیلن را نشان می دهد . این کپسول ها زرد یا ارغوانی رنگ هستند هم چنین شیر خروجی کپسول استیلن چپ گرد است که این نشان می دهد گاز داخل کپسول قابل اشتعال است.

کپسول ذخیره گاز استیلن
کپسول ذخیره گاز استیلن

ب) کپسول اکسیژن کپسول اکسیژن استوانه ای فولادی و بدون درز است که حجم داخلی نوع صنعتی آن حدود ۶۰ لیتر می باشد و گاز با فشاری معادل Kg/ mm2 یا تقریبا ۱۰۰ بار در آن ذخیره می شود. کپسول های اکسیژن به رنگ خاکستری یا آبی در بازار عرضه می شوند.

کپسول فولادی اکسیژن
کپسول فولادی مخصوص برای ذخیره اکسیژن

کپسولهای اکسیژن با ظرفیت های کمتر ساخته می شود که بیشتر کاربرد پزشکی دارند و در بیمارستانها با دستور پزشک مورد استفاده بیمارانی که مشکل تنفسی دارند قرار می گیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما
بستن
بستن